Ovaj vodič je napravljen na jednostavnom jeziku kako bi vam dao opšte smernice prilikom kupovine citaca licnih dokumenata. Glavni cilj je da budete u mogućnosti da pravilno formulišete svoj upit kada tražite Citac licne karte, saobracajne dozvole ili zdravstvene knizice. Takođe treba da razumete njihove glavne karakteristike da biste znali kako da postignete optimalan odnos cena, karakteristika i kvaliteta, u zavisnosti od vaših potreba.
Na prvo mesto stavljamo pogodnost. Ima onih sa kojima je pogodno raditi, ima i onih kojima nije tako pogodno. U zavisnosti od vaše želje, i koliko vam je to važno, možete odabrati različite, a one koji su udobnij su i skuplji. Kada govorimo o pogodnosti, uzimamo u obzir dve glavne stvari:
Horizontalni čitači su dizajnirani za rad sa dve ruke, lagani su i imaju navika stalnog kretanja po stolu i tendenciju da padaju. 🙂 Nije tako zgodan za rad, ali je jeftiniji.
Vertikalni čitači su dizajnirani za upotrebu jednom rukom. Prilikom umetanja kartice napor ide nadolu, što omogućava čitaču da čvrsto stoji na radnoj površini. Sve dok je, naravno, čitač dovoljno težak, tako da ne mora ga držati kada se vadi kartica. Zbog toga je težina važna.
Ako na laptopu planirate da koristite citac licne karte, onda je, naravno, mnogo pogodnije koristiti mobilni čitač dokumenata (sklopivi, bez kabla) ili onaj koji koristi Bluetooth vezu. Svi znaju koliko je dosadno izvlačiti miša ili čitača iz ranca sa 1,5 metra zapletenih kablova koje treba odvezati 🙂 a da ne spominjem koliko prostora zauzima.
Potrebno je znati koja vrsta povezivanja vam je potrebna za čitač. Ovo je zapravo priklučak koji se nalazi na kraju kabla ili na samom čitaču. Morate odabrati onaj koji odgovara vašem uređaju. Postoje 3 različita tipa u zavisnosti od vrste USB-a koji podržava vaš uređaj na koji ćete povezati čitač ID kartica.
VAŽNO! Ukoliko koristite adaptere, obratite pažni da adapter ima mogućnost da prenosi informacije (data). Mnogi adapteri se koriste samo da prenesu strujno napajanje.
U stvari, dužina kabla je prilično važna, ma koliko zene tvrdile (slagale) drugacije. Čim dođemo u kancelariju i instaliramo čitač, ispostavlja se da ne stiže tamo gde nam je pogodno da ga koristimo, a onda je kasno za promenu. Kraći kabl je način da postignete jeftiniju cenu i ako vam je toliko važno da uštedite 2-3 evra, verovatno je opravdano. Lično mi smatrjamo da za svaku periferne opreme – tastature, miša ili citac pametnih kartica, kabl ne bi trebalo da bude kraći od 1,5 m. Ili, ako je moguće, uopšte ne bi trebalo da ima kabl.
Većina čitača na tržištu ima brzinu čitanja od 12 Mbps (USB full speed). Čak i oni najniže klase nude ovu brzinu, pa ako nađete čitač niže brzine, budite sigurni da je ili vrlo stari model i da ste pronašli nešto za muzej nauke i tehnologije u Beogradu.
Ako ćete čitač koristiti samo za čitanje ličnih dokumenata, budite uvereni, gotovo svi uređaji koji spadaju u kategoriju čitača pametnih kartica mogu taj posao obaviti. Svi oni mogu čitati i lične karte, saobraćajne dozvole, zdravstvene knjižice kao i većinu bankovnih kartica. Jedina stvar koju trebate potražiti u ovim žičanim čitačima je vrsta veze.
Da biste izbegli nepotrebne komplikacije, takođe možete da vidite da li je čitač lične karte je Plug-and-play. To znači da se proizvođač čitača potrudio da ga učini kompatibilnim sa većinom operativnih sistema i neće vam biti potrebno da tražite i instalirate posebne drajvere za njega.
Na prvi pogled ovo možda ne izgleda važno, ali je neophodno za vertikalne čitače. Težina čitača vam omogućava da kartice ubacujete i izbacujete jednom rukom, bez potrebe da pridržite sam čitač. Kod lakših čitača, vađenje je često problem, jer čitač ostaje „visiti“ na kartici. Teži su stabilniji i nema potrebe da ih dodatno lepite za radnu površinu. Cena težih je, naravno, veća zbog dodatnog materijala koji se u njih postavlja, kao i iz čisto logističkih razloga – težina značajno utiče na cenu transporta. Od čitača koje smo mi testirali, dobre performanse se postižu na težini iznad 170g.
Svi čitači su napravljeni od plastike. Koliko su otporni na udar i pad sa visine, teško je reći. Iako mnogi proizvođači već u svojim opisima zapisuju koliko metara visine pada uređaj može da podnese. Naravno, od najjeftinijih modela se ne može očekivati da daju visokokvalitetnu plastiku koja može da izdrži traume nastale nespretnim laktovima. U stvari, ako čitač koristite samo na poslu, to nije previše važno. Po pravilu, što je uređaj kompaktniji i da nema dodatnih isturenih elemenata u dizajnu, to je jači.
Cena čitača ličnih dokumenata varira od 1,000 RSD do 10,000 RSD u zavisnosti od opcija, proizvođača i materijala koji se u njemu koriste. Pitanje je kako i koliko dugo ćete ga koristiti.
Generalno, svi čitači pametnih kartica, bez obzira na marku, proizvedeni su u Aziji, uglavnom u Kini. Problem je što mnoge kineske kompanije počinju da proizvode replike svojih uspešnih kolega, koji su znatno nižeg kvaliteta. U proizvodnom procesu, naravno, koriste materijale nižeg kvaliteta bilo to na elektroniku, bilo to na plastiku i kablova, što naravno postiže nižu cenu. Na tržištu postoji mnogo takvih primera poznatih brendova kao što su Gemalto, Omnikey, ACS i drugi. Možete ih lako prepoznati ako vidite, na primer, da se određeni čitač lične karte Gemalto u većini velikih prodavnica i zvaničnih distributera prodaje se za oko 2,000 dinara, a u neko za 1,200. Razlika je prevelika, sami znate da velike prodavnice posluju sa malom profitnom maržom, oslanjajući se na visok promet. Tako da vrlo verovatno u ovom slučaju pričamo o replici.
Kvalitetni čitač lične karte po pravilu uvek ima kompletnu dokumentaciju, detaljne tehničke karakteristike, detaljna uputstva za rad, postojeće drajvere (čak i ako nisu potrebni) i brojne sertifikate o kvalitetu i kompatibilnosti.
Vratimo se ceni. Proizvode smo uslovno podelili u četiri klase:
Ovo je takozvana niska klasa. U ovom rasponu cena postoji rizik od kupovine nekvalitetnog uređaja, iako možete kupiti potpuno funkcionalan čitač za 1,000 RSD, koji će dugo raditi za vas. Stvar je sreće. Što se tiče udobnosti rada, to se definitivno ne pronalazi u ovoj klasi.
Ova klasa uključuje većinu dobrih čitača sa jednim pojašnjenjem, govorimo o horizontalnim čitačima ličnih dokumenata i onima sa kablom. Bežični i vertikalni čitači koji spadaju u ovaj opseg su ili nekvalitetnih ili nefunkcionalnih.
Za ovu cenu možete kupiti dobar čitač ličnih karata koji ima vertikalno punjenje ili kvalitetan mobilni (sklopivi) čitač bez kabla. Za horizontalni čitač bez dodatnih karakteristika, ova cena je malo preterana, osim ako ne pričamo o nekom umetničkom delu 🙂
Za vertikalne čitače, pored elektronike, neophodna je i težina, a teži su i skuplji. Mobilni (sklopivi, čitači licnih dokumenata su naravno skuplji zbog svoje funkcionalnosti i veličine.
Ova klasa uključuje sve čitače koji imaju dodatne funkcije i nisu namenjeni opštoj upotrebi.
Čitači sa dva slota, čitači sa Bluetooth vezom, kombinovani čitači za čitanje pametnih kartica i NFC čipova itd. Jer su čitači ličnih dokumenata zapravo čitači pametnih kartica i koriste se i u e-bankarstvu, loyalty sistema, kontrolu pristupa itd. Postoje i oni sa tastaturom, dodatnom memorijom, displejima itd.